Model: COT215PCA
COT215PCA 21.5" Water-proof Projective Capacitive 10 Points Multi-touch Touch Monitor
COT215PCA is a 21.5" water-proof projective capacitive 10 points multi-touch touchscreen monitor with hdmi/audio/vga/dvi/usb.
MAIN FEATURES
  • Linux Ready
    Linux is a set of free Unix operating system, which is based on and similar to POSIX and UNIX.
  • Outdoor
  • High brightness
  • Slim
  • touchscreen
  • Full HD
    Full HD or FHD is the high definition 1920x1080 progressive.
  • Water-proof
    The waterproof kiosks are used for out-door or semi outdoor projects for high end applications.
  • Rugged kiosk
    Rugged kiosk is used for the applications which needs high quality kiosks.
  • Multitouch
    Multitouch is the touchscreen with the multi touch points recognition simultaneously.
  • Projective capacitive touch
  • Fanless
  • mini
    mini is business:more and more items are looking at mini solution
    OEM and ODM is welcome.
  • Configurations
    • COT215PCA touchscreen monitor Specifications
      Item Parameter
      Model COT215PCA
      Series Waterproof, Dust-proof and Compact
      Monitor Dimensions Width: 519mm Height: 314mm Depth:59.1mm
      Weight(N.W/G.W) 5.5Kg / 7.5Kg (Approx.)
      LCD Type 21.5 inch WSXGA Color TFT-LCD
      Video Input VGA and DVI
      Active Area(mm) 477.6(H)x269.1(V)
      Resolution 1920x1080@60Hz(FHD)
      Touchscreen thickness 3mm tempered glass
      Touchscreen sensor matrix 4096x4096
      Viewing angle (v/h) +/-89/89 degree
      Contrast 3000:1
      Luminance(cd/m2) 250
      Response Time (Rising/Falling) 5s/20s
      Support Color 16.7M colors
      Backlight MTBF(hr) 50000
      Output DC 12V /4A
      Input 100-240 VAC, 50-60 Hz
      Working Temperature Operating Temp.0 -50 C
      - Storage Temp. -20-60 C
      Working Humidity Operating RH:20%-80%
      - Storage RH: 10%-90%
      OSD on Screen Display language) Simplified Chinese, traditional Chinese, English,
      - French, Italian, Spanish, German, Japanese, Korean
      Mount Interface 1)VESA 75mm and 100mm